Poza napisanym. Jarosław Czechowicz

TYTUŁ: Poza napisanym
AUTOR: Jarosław Czechowicz
WYDAWNICTWO: Od Deski Do Deski
GATUNEK: Wywiad/Biografia
EGZEMPLARZ RECENZENCKI dzięki uprzejmości Wydawnictwa Od Deski Do Deski


Zdjęcie autorskie Anna Sukiennik

Wieki temu (w latach '90-tych) na TVP1 puszczano program "Zwyczajni niezwyczajni". O zwyczajnych ludziach, którzy w chwilach zagrożenia nie wahali się pomagać, niejednokrotnie ratując innym życie. Nie wiedzieć czemu było to moje pierwsze skojarzenie na wieść o nowej serii Wydawnictwa Od Deski Do Deski zatytułowanej Nie/Zwykłe Rozmowy. Nie mamy tutaj bowiem żadnych bohaterskich wyczynów, skoków adrenaliny i heroicznych wyczynów... ale mamy spektakularne metamorfozy: Autora tej niedostępnej osoby, z wiecznym piórem w dłoni, głowa w chmurach i oniryczna wizja przelewana na papier w zwyczajna, normalną osobę, taką jak Ty, czy ja. Ta seria to strzał w dyszkę, bo Autor to też człowiek;) z poczuciem humoru, z planami na przyszłość, z własną wizją świata, z podejściem do życia.

12 rozmów, 13 piekielnie inteligentnych osób: Katarzyna Tubylewicz, Wit Szostak, Hanna Samson, Andrzej Muszyński, Sylwia Chutnik, Małgorzata Warda, Mateusz Lemberg, Magdalena Parys, Zośka Papużanka, Jacek Melchior, Jakub Małecki, Greg Baxter oraz Jarosław Czechowicz, który pyta, docieka, ciągnie swych rozmówców za język, podpuszcza i zmusza do zwierzeń. I robi to doskonale. Każdy wywiad jest swego rodzaju uchyleniem rąbka tajemnicy. Jarosław Czechowicz to jeden z najpopularniejszych blogerów (krytycznymokiem.blogspot.com). Zaglądam, czytam i bardzo cenię. Ale po lekturze Poza napisanym mogę z pełną odpowiedzialnością napisać, że Pan Czechowicz to bardzo ambitny, skrupulatny i taktowny człowiek.

Co prawda Autor podkreśla, że nie jest konieczna znajomość dzieł danego Autora aby z uwagą i zainteresowaniem czytać wywiad... ale moim zdaniem ma to ogromne znaczenie. Wywiady z Panią Chutnik czy Jakubem Małeckim, których twórczość znam, odebrałam inaczej, niż wywiady z Autorami, których książek nie czytałam. Owszem, niektóre wywiady z pewnością skłonią czytelnika, aby sięgnąć po twórczość danego Autora (np. Andrzeja Muszyńskiego), ale inne działają zgoła odmiennie ;)

Najzabawniejszym elementem książki były komiczne biogramy. Fantastyczny, najczęściej pełen humoru przecinek między następującymi po sobie rozmowami.

Nie czytuję wywiadów, ale tę pozycję z czystym sumieniem polecam. Nie boję się użyć tego sformułowania: kwintesencja polskiej inteligencji. Różnorodne rozmowy, czasem poważne, czasem zabawne, ale zawsze nasycone mądrością i przenikliwością. Raz jeszcze wielkie brawa dla Wydawnictwa Od deski Do Deski za kolejna rewelacyjną literacką inicjatywę oraz brawa i ukłony dla Pana Jarosława Czechowicza za Poza napisanym.

Komentarze

Popularne posty