Historia złych uczynków. Katarzyna Zyskowska

TYTUŁ: Historia złych uczynków
AUTOR: Katarzyna Zyskowska
WYDAWNICTWO: Znak Literanova
GATUNEK: Literatura współczesna
EGZEMPLARZ RECENZENCKI dzięki uprzejmości Wydawnictwa Znak Literanova

Zdjęcie autorskie Anna Sukiennik 


Nie czytajcie tej książki. Dewastuje wrażliwość, kaleczy empatię i niszczy naszą wiarę w ludzi. Ta opowieść podważa fundamentalną prawdę, jakoby "człowiek był z gruntu dobry". W Historii złych uczynków głównym bohaterem jest bowiem drzemiące i wyzierające z człowieka zło... 

Historia złych uczynków jest doskonała. 

Takich książek się nie zapomina, nawet jeśli mocno zaciśniemy oczy i przywołamy najradośniejsze wspomnienia. Gdzieś z tyłu głowy zawsze kołatać będzie myśl, że zło było, jest i będzie...

Nina młoda, mocno zakompleksiona dziewczyna z Jugowa (małej miejscowości na Dolnym Śląsku) rozpoczyna studia w Warszawie. Jej życie zmienia się diametralnie, kiedy wikła się w skomplikowany związek z fascynującym i tajemniczym Miłoszem. Zadurza w nim, traci dla niego głowę. Chyba nawet zakochuje... i właśnie wtedy Miłosz znika. 

Anin, podwarszawski dworek, tuż przed drugą wojną światową. A w nim wakacyjne zauroczenie Felicji i Bronka. Zauroczenie czy miłość?

Dwie płaszczyzny, dwa światy, dwa przedziały czasowe. I jedno zło. Zło, które niszczy, krzywdzi, zabija. I łączy.

Jestem absolutnie zachwycona kunsztem pisarskim Autorki. Spodziewałam się romansu podbarwionego "grejowymi odchyłami" a dostałam nietuzinkową, perfekcyjnie skonstruowaną intrygę ze złem w roli głównej. Kryminalno-thrillerowe wątki fascynują, piękny styl zachwyca, dosadny język fascynuje, opis drzemiących w człowieku żądz zawstydza.

A Zakończenie? Miażdży.

Jedna z najlepszych historii jakie miałam przyjemność przeczytać. 


Zdjęcie autorskie Anna Sukiennik 

Komentarze

Popularne posty