Papiernik. Roch Urbaniak

TYTUŁ: Papiernik
AUTOR: Roch Urbaniak
ILUSTRACJE: Roch Urbaniak
WYDAWNICTWO: TADAM
GATUNEK: Literatura dziecięca
EGZEMPLARZ RECENZENCKI dzięki uprzejmości Wydawnictwa TADAM

Zdjęcie autorskie Anna Sukiennik


Zastanawiam się, czy Wydawnictwo TADAM można określić mianem "Wydawnictwo". Oni nie wydają książek. Oni chwytają magię, przetwarzają ją i serwują pod postacią książek. Artyzm i urok zaklęte w opowiadanej i pokazywanej historii... 

Papiernik to małe dzieło sztuki <3

Sama okładka i format książki obiecują, że to nie będzie "taka o, zwykła bajka". Im dalej, tym lepiej. Wnętrze kryje w sobie dzieło rąk i umysłu prawdziwego artysty Pan Roch Urbaniak to absolwent Akademii Sztuk Pięknych (jakby ktokolwiek miał wątpliwości;)). Autor zaprasza nas w fantastyczną podróż w głąb ludzkiej fantazji. Zaprasza nas do świata Pana Papiernika. 

Kim jest Papiernik? To taki gość, który opiekuje się papierem... i historiami, jakie ten papier przynosi. Jak sam twierdzi: "praca jak praca", wypuszcza papier, później go wyłapuje i wśród przyniesionych opowieści wynajduje te, które są wyjątkowe, nieznane i oryginalne. Co robi dalej? Przekonajcie się sami. Jak hoduje się wyjątkowe historie? I jak brzmią te najcudowniejsze historie? Chodźcie! Chodźcie i przekonajcie się sami =) Na kartach Papiernika poznamy małego Matuu,  którego największym marzeniem było zostać latarnikiem, poznamy pasterzy niesfornych i kapryśnych chmur, zostaniemy świadkiem buntu zwierząt cyrkowych, przekonamy się, że dobrze być mądrym i warto się uczyć, poznamy dwie zaradne ale bardzo niezgodne siostry bliźniaczki, będziemy podziwiać arcydzieło inżyniera Eelk. A na samym końcu Papiernik zabierze nas na Targowisko Opowieści.

Autor snuje niespiesznie i z pewną dozą humoru historie pełne mądrości i prawd życiowych. Każda z opowiadanych bajek ma morał, nie każda kończy się szczęśliwie i radośnie. Opowiadane lekko gawędziarskim stylem historie uświadomią nam, że musimy uważać o czym marzymy, jak wielką rolę odgrywa w naszym życiu dom nasze prywatne miejsce na ziemi, że obietnica jest obietnicą i nie zawsze nasze pomysły są najlepsze. 

Ale... tym razem (przynajmniej dla mnie) nie słowa niosą największą radość i obezwładniające zauroczenie. To grafika. To przepiękne zobrazowanie opowiadanej ciekawej i zajmującej historii. Zwracamy uwagę na dopracowane detale, na okruchy barw, na magię kontrastu. Pierwsze strony Papiernika to komiks, który wprowadza nas w świat wyrazistych kolorów, oryginalnych kształtów. Kolejne strony wypełnia tekst... i tutaj pojawia się jedyny minus jaki odnalazłam. Zanurzając się w świat Papiernika zachłannie, egoistycznie i bezczelnie chciałabym, aby ilustracji było więcej, aby były większe, aby nie umknął nam żaden szczegół misternie skonstruowanego i nasyconego magią obrazu. 

Zadziwiające jest to, że jestem entuzjastką stonowanych barw, delikatnych i subtelnych kresek, lekko mdławych, zacierających się z tłem, odrobinę eterycznych ilustracji. Grafika Papiernika to idealne przeciwieństwo, przeciwwaga moich oczekiwań. I jestem zachwycona. To jest po prostu piękno w czystej postaci.

Zdjęcie autorskie Anna Sukiennik 

Zdjęcie autorskie Anna Sukiennik 

Zdjęcie autorskie Anna Sukiennik 

Mam problem z oceną jaki wiek dziecka pozwoli mu na docenienie piękna zaklętego w grafice i opowiadanych historii. Z pewnością dziecko musi mieć więcej niż 5 lat, bo moje dziecię wysłuchało tylko jednej historii, a ta imponująca grafika (latarnia skąpana w lazurowych, błękitnych i niebieskich odcieniach skradła moje serce) nie zrobiła na nim zbyt wielkiego wrażenia (na matce jego, czyli mnie wręcz przeciwnie;)). Niemniej warto Papiernika mieć, macać, dotykać, kupić lupę i zachwycać się każdym szczegółem bajki, ale przede wszystkim obrazów.

Roch Urbaniak to Artysta Twórca Magii, Wydawnictwo TADAM to Transformator i Generator Magii. Razem stworzyli Coś Pięknego <3
Komentarze

Popularne posty