Błoto. Hillary Jordan

TYTUŁ: Błoto
AUTOR: Hillary Jordan
TŁUMACZENIE: Adriana Sokołowska-Ostapko
WYDAWNICTWO: Otwarte
GATUNEK: Dramat. Literatura piękna


Zdjęcie autorskie Anna Sukiennik 


Początek historii zależy chyba od tego, kto ją opowiada. Ale nawet jeśli różni ludzie zaczynają w różnych miejscach, opowieść i tak kończy się tym samym. 

...a zło, niezależnie od tego w jakie szaty przybrane i w jakiej formie podane i tak pozostaje złem... Bo Błoto to książka o gniewie, złości, o złych decyzjach, złych ludziach i złych zasadach, które rodzą podziały na lepszych i gorszych.

Wiele zła na tym świecie zdaje się słodkie jak miód.

Błoto to przejmująca powieść o segregacji rasowej, o dramatach wojennych i codziennym zmaganiu się z cierpieniem bardziej duchowym, wewnętrznym, niż fizycznym.
Mimo ciężaru podejmowanego przez autorkę zagadnienia lekturę czyta się szybko i zaskakująco lekko. Scena z czekoladowym batonikiem nadal we mnie rezonuje i rani. Jak wielką ludzką porażką było zaistnienie obozów koncentracyjnych...

Podziały rasowe w latach 40-tych XX wieku w Ameryce obok wyzysku do złudzenia przypominającego niewolnictwo odgrywają w powieści kluczową rolę. Ale w Błocie znajdziemy wiele innych, równie ważnych wątków, jak zdrada, trudy prowadzenia plantacji bawełny i te "kobiece" związane z prowadzeniem domu, alkoholizm, depresja, utrata dziecka.

Wzruszająca. zapadająca w pamięć.

Komentarze

Popularne posty