Na Szlaku Trumien. Peter May

TYTUŁ: Na Szlaku Trumien
AUTOR: Peter May
TŁUMACZENIE: Lech Z. Żołędziowski
WYDAWNICTWO: Albatros
GATUNEK: Thriller
EGZEMPLARZ RECENZENCKI dzięki uprzejmości Wydawnictwa Albatros

Zdjęcie autorskie Anna Sukiennik 


Einstein powiedział kiedyś, że gdyby wyginęły pszczoły, w ciągu czterech lat wyginęliby też ludzie. To stwierdzenie może jest przesadzone, ale niezbyt dalekie od prawdy. [...] Ludziom groziłoby niedożywienie i większa zachorowalność. Występowałby masowy głód. 

Pszczoła. Pszczoła to nie tylko miodek i urocze bzyczenie na łące pełnej kwiatów. Pszczoła to owad który zapyla około 70% roślin. Zapylenie umożliwia rozmnażanie się roślin, które są pokarmem –  dla zwierząt i dla człowieka. Taki skrót myślowy, z którego dość jasno wynika dlaczego "masowy głód" to nie wydumane, wyolbrzymione stwierdzenie. 

Pszczoła to główny bohater i siła napędowa kryminalnej zagadki najnowszego thrillera autorstwa Petera Maya. Owad łączy bowiem wątek wyrzuconego na brzeg mężczyzny, który nie ma pojęcia kim jest, gdzie jest i w jaki sposób znalazł się na Wyspie Harris; wątek odnalezionych w latarni morskiej na Wyspie Flannana zwłok mężczyzny oraz wątek zbuntowanej nastolatki Karen, która nie może poradzić sobie z traumą po samobójczej śmierci jej ojca. 

Na Szlaku Trumien to thriller z rewelacyjną intrygą kryminalną, bardzo dobrym, logicznym wyjaśnieniem tejże intrygi oraz perfekcyjnie przeplatającymi się wtrętami z dziedziny ekologii, neurologii oraz biznesu. Bo pieniądze, wielkie pieniądze pojawiają się nawet, a może zwłaszcza?, tam, gdzie najmniej się ich spodziewamy. Wszystko to osadzane na jednych z najpiękniejszych szkockich wysp: Hybrydach Zewnętrznych. Specyficzny klimat sączący się z kart powieści stopniowo wsysa czytelnika a plastyczny język, którym autor opisuje przyrodę, pozwala niemalże poczuć na ciele chłodną bryzę. May wplata w fabułę garść informacji na temat wielkiej tragedii, jaka rozgrywa się na naszych oczach: giną pszczoły. A za ich śmierć odpowiedzialna jest chciwość i bezwzględność jednostek.

Nie potrafię wskazać minusów tej powieści. Nie jest przewidywalna, jest dopracowana, ciekawa i wciągająca... ale, nie wiedzieć czemu, nie zachwycam się nią. Nie zaiskrzyło między nami ;)
Niemniej polecam, bo jest to naprawdę bardzo dobry, ambitny i trzymający w napięciu thriller.Komentarze

Popularne posty