Urok późnego lata. Agnieszka Janiszewska

TYTUŁ: Urok późnego lata. Tom I i II
AUTOR: Agnieszka Janiszewska
WYDAWNICTWO: Novae Res
GATUNEK: Powieść obyczajowa
EGZEMPLARZE RECENZENCKIE dzięki uprzejmości Wydawnictwa Novae Res


Zdjęcie autorskie Anna Sukiennik 

Niekiedy największe szkody wyrządza nie samo kłamstwo, ale przemilczenie prawdy.

Adrianna jako dziesięcioletnia dziewczynka przestała wierzyć w to, że rodzina to miłość, zaufanie i wspólne dobro. Neurotyczna matka, oziębły ojciec, tragiczny wypadek młodszego braciszka i TO wydarzenie, które od zawsze będzie rzucało cień na jej przyszłość i decyzje, jakie będzie podejmowała... Mijają lata. Adrianna już jako starsza kobieta robi rachunek sumienia. Czy prawda ma szanse ujrzeć światło dzienne? Czy da się naprawić szkody jakie spowodowało milczenie?

Agnieszka Janiszewska zabiera czytelnika w sentymentalną, ale nie ckliwą podróż do podwarszawskiego dworku tuż po pierwszej wojnie światowej oraz do lat '50 XX wieku. Akcja toczy się bowiem na dwóch płaszczyznach, z których jedną stanowią wspomnienia Adrianny, jej dzieciństwo i młodość. Płaszczyznę drugą tworzy wiele wątków, m.in rozmowy Adrianny z córką Ireną, życie drugiej córki Ady: Elizy i jej córki Uli na emigracji, konflikt Elizy i Adrianny, determinacja Uli w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie: "co musiało się wydarzyć, aby córka i rodzice tak bardzo oddalili się od siebie?". Jak się okaże odpowiedzi na to pytanie trzeba szukać dużo dalej, głębiej w przeszłości.

Historia Adrianny jest przykładem na to, że milczenie nie jest złotem. Milczenie rodzi wielkie tajemnice, które potrafią kruszyć najtrwalsze materiały budowlane ludzkiego życia: miłość, zaufanie, zrozumienie. Autorka zabiera nas w sentymentalną i pełną bólu podróż w głąb ludzkich pragnień, trudnych decyzji i wyrzeczeń.
 
Autorka snuje swoją opowieść bardzo powoli, sukcesywnie odkrywając kolejne karty skomplikowanej historii sprzed lat. Momentami akcja odrobinę grzęźnie w wielokrotnych przypomnieniach i uciekaniu głównych bohaterów w milczenie, niechęć do zwierzeń. Powieść napisana została pięknym językiem, Autorka wplotła w fabułę wiele historycznych faktów, odmalowała ówczesne poglądy polityczne, nastroje przed drugą wojną światową i oczekiwania ludności polskiej wobec Francji i Anglii. Umiejętnie nakreśliła także problemy emigrantów, trudy i znoje życia na emigracji. Jednak tematem głównym pozostała miłość, namiętność i kłamstwo. Ta konfiguracja tka miłosną historię pełną bólu ale i szczęścia.

Prawdziwe ukojenie może przynieść tylko wypowiedziana na głos prawda. Tom drugi to czas zrzucenia płaszcza ułudy i niedopowiedzeń. Autorka w pięknym stylu obnaża przed czytelnikiem ludzkie słabości, żądze i najskrytsze pragnienia. Niezapomniane emocje, wzruszająca historia, w której łatwo się zakochać.


Zdjęcie autorskie Anna Sukiennik 


Komentarze

Popularne posty