Dobre matki. Prawdziwa historia kobiet, które przeciwstawiły się najpotężniejszej mafii świata. Alex Perry

TYTUŁ: Dobre matki.  Prawdziwa historia kobiet, które przeciwstawiły się najpotężniejszej mafii świata
AUTOR: Alex Perry
TŁUMACZENIE: Mariusz Gądek
WYDAWNICTWO: Znak Literanova
GATUNEK: Reportaż
EGZEMPLARZ RECENZENCKI dzięki uprzejmości Wydawnictwa Znak Literanova

Zdjęcie autorskie Anna Sukiennik 


Dobre matki to historia trzech kobiet, które postanowiły przeciwstawić się mafii. Kobiet, które z uporem, siłą, mimo zastraszania, gróźb śmierci postanowiły walczyć o lepszy byt dla siebie i dla swoich dzieci. Przede wszystkim dla dzieci.

Historie tych trzech kobiet pokazały, że kalabryjska mafia nie ma nic wspólnego z bajką o błędnych rycerzach i męskim kodeksie honorowym, lecz przypomina raczej groteskową prymitywną sektę której członkowie lubują się w bezlitosnym okrucieństwu oraz dławieniu ludzkiej wolności, miłości, nadziei, a sama organizacja w służbie chciwości utrwala wypaczoną koncepcję rodziny.

Ten wypaczony obraz wierności więzom krwi oraz rodzinie stanowił podstawę do swobodnej interpretacji "wymierzania sprawiedliwości" i stawał się usprawiedliwieniem najgorszych zbrodni. Wzorem "costa nostry" (czyli "naszej sprawy") kalabryjskie rody zapewniały sobie porządek, dyskrecję w obrębie własnych klanów. Ta imitacja praworządności i poszanowania odpowiada także za uprzedmiotowianie, tyranizowanie i odbieranie podstawowych praw kobietom. Paradoksem jest fakt, że to właśnie kobiety zapewniały mafii "ciągłość" rodząc i wychowując kolejne pokolenia 'ndrangheistów w wierze w mafijny kodeks moralny. To właśnie kobiety wpajały dzieciom bezwarunkowe posłuszeństwo, niekwestionowanie decyzji starszych oraz niezachwianą wiarę w omertę. Edukacja dziewcząt kończyła się około 13 roku ich życia. Wychodziły za mąż i rozpoczynały "proces reprodukcji"... Kobiety stawały się własnością rodziny i winne były oddawać rodzinie należytą cześć i posłuszeństwo. Niewolnice współczesności.

’Ndrangheta to włoska organizacja przestępcza wywodząca się z Kalabrii. Jej nazwa pochodzi z greki i oznacza bohaterstwo, męstwo i cnotę. ’Ndrangheta kieruje potężnym imperium narkotykowym, stoi za wymuszeniami, zastraszaniem, zabójstwami. Macki mafijne dosięgają gospodarki, handlu, infrastruktury Włoch, ingerując i niejednokrotnie doprowadzając do ruiny rozwój własnego pastwa.

Budowane przez mafijne firmy drogi nie były doprowadzone do autostrad ani też połączone ze sobą nawzajem. Mosty nad autostradami i rzekami prowadziły donikąd.

Dobre matki to nie jest reportaż, który można przeczytać w dwa wieczory. To wnikliwe i skrupulatne, przypuszczam że wieloletnie studiowanie zeznań świadków o wewnętrznych strukturach mafijnych, tony akt, długie godziny rozmów z policjantami, prawnikami. Dobre matki to potężna dawka informacji, okupiona ciężką, reporterska pracą. To bardzo wartościowa propozycja, która zmusza czytelnika do zerknięcia głębiej, przeczytania "czegoś więcej", szperania, zerkania i wyszukiwania informacji w internecie. Ale do czasu w pewnym momencie zdajemy sobie sprawę, że w tym reportażu znajdziemy odpowiedzi niemal na wszystkie nurtujące nas pytania: o to jak funkcjonuje kalabryjska mafia, o jej początkach, historii, strukturach wewnętrznych, wpływie na Włochy a przede wszystkim o ingerencji "ndranghety w gospodarkę wielu innych państw. A wszystko to napisane konkretnym, szorstkim językiem, bez epatowania brutalnością i naciąganiem naszej wrażliwości. Ta sucha forma przekazania zawartych w Dobrych matkach ukrytych treści i kontekstu sprawdza się perfekcyjnie.

Osoby, które dopuściły się zdrady lub nielojalności, musiały nie tylko zginąć, ale zniknąć z powierzchni ziemi, tak aby nie został żaden ślad po hańbie, jaką sprowadziły na rodzinę.

Bardzo dobry reportaż, wymagający od czytelnika 100%-owego skupienia i oddania. Jestem pod wielkim wrażeniem pracy autora, która zaowocowała tak solidną, dopracowaną publikacją. Słowa uznania kieruję także w kierunku tłumacza, ponieważ tłumaczenie tego tekstu musiało być żmudne i wyczerpujące.

Polecam.

Komentarze

Popularne posty