365 dni cudowności. Księga wskazań pana Browne'a. R. J. Palacio

TYTUŁ: 365 dni cudowności. Księga wskazań pana Browne'a
AUTOR: R. J. Palacio
TŁUMACZENIE: Robert Waliś
GATUNEK: Literatura młodzieżowa/Sentencje
WYDAWNICTWO: Albatros
EGZEMPLARZ RECENZENCKI dzięki uprzejmości Wydawnictwa Albatros

Zdjęcie autorskie Anna Sukiennik 


365 dni cudowności Księga wskazań pana Browne'a to "anomalia" w zalewającej nas fali słów, dźwięków, zdań wielokrotnie złożonych, nakazów, rozkazów, szablonowości i wytycznych. Ten "dziennik" to taki zwyczajny zbiór maksym jedno zdanie na jeden dzień. I tylko tyle. Jesteśmy zewsząd bombardowani bodźcami. Nasze życie to nieustanny zgiełk, a ta książka równoważy ten wir, w który wciągnęła nas rzeczywistość. Otwieramy i czytamy jedno zwyczajne zdanie. Niekiedy zwykły gest czy słowo potrafi zmienić nasz dzień. Ba nawet życie! I przypuszcza, że właśnie dlatego powstało 365 dni cudowności Księga wskazań pana Browne'a, aby wyłuskać z naszej rzeczywistości kropelki emocji, odrobinę nadziei. I nas wyciszyć. Bo cisza to towar deficytowy, który jest lekarstwem na wiele dolegliwości. 

Imponująca grubość, jak na 365 zdań =) faktycznie Wydawnictwo nie certoliło się ze ściskaniem tekstu na kilku stronach, ale dało tym zdaniom przestrzeń i, oby, moc sprawczą =) Można czytać sentencję przypisaną dla danego dnia, albo, tak jak ja otwierać tę książkę na przypadkowej stronie, licząc na łut szczęścia, który pozwoli mi uzyskać odpowiedz na nurtujące mnie pytania albo zasadzić energetycznego kopa na "dzień dobry". Do tej publikacji dołączono notatnik. Zastanawiam się, czy nie byłoby lepszym pomysłem połączyć te dwie publikacje w jedną piękne, mądre zdanie plus miejsce na własne przemyślenia. I w mojej ocenie tak =) 

365 dni cudowności Księga wskazań pana Browne'a to zbiór złotych myśli dla każdego, małego, dużego, starego, młodego wzbogacone, pod koniec każdego miesiąca o dłuższy tekst pana Browne'a.

Moi uczniowie nie przyswoją sobie tego, czego im nie pokażę. Życzliwości. Empatii. Współczucia. [...] Mam nadzieję, że jeśli dzisiaj spróbują nieco życzliwości, jutro się w niej rozsmakują.

Największą radość zrobi tym, którzy poznali historie Auggiego, który wiedzą kim jest ten mały zuch, kim jest profesor Browne i jak wielką rolę odegrał w życiu chłopca, ale także i tym z Was, którzy te książki mają dopiero przed sobą. Dlatego 365 dni cudowności Księga wskazań pana Browne'a stanowi tak idealne uzupełnienie czytelniczych spotkań z Augustusem.

Jeśli jeszcze nie wiesz kim jest ten uroczy, dzielmy chłopczyk ani jak wiele dobra i ciepła ma w sobie odsyłam do Cudownego chłopaka (recenzja TUTAJ =)) oraz Trzech cudownych historii (recenzja TUTAJ ;)), które w przepiękny sposób opowiadają o tolerancji i dojrzewaniu do niej. Przepiękne książki.

Czuję, że 365 dni cudowności może niejednej osobie "uratować dzień". I pamiętaj =):

Nieustannie wypatruj cudów.


Zdjęcie autorskie Anna Sukiennik 
Zdjęcie autorskie Anna Sukiennik 

Komentarze

Popularne posty