Co cię martwi? Molly Potter

TYTUŁ: Co cię martwi?
AUTOR: Molly Potter
TŁUMACZENIE: Wojciech Górnaś
ILUSTRACJE: Sarah Jennings
WYDAWNICTWO: TADAM
GATUNEK: Literatura dziecięca/ Poradnik
EGZEMPLARZ RECENZENCKI dzięki uprzejmości Wydawnictwa TADAM

Zdjęcie autorskie Anna Sukiennik 

Chociaż bardzo byśmy chcieli to nie ochronimy naszych dzieci przed kłótnią, stresem, nieprzyjemnościami i przeciwnościami losu. Nie możemy zamknąć dziecka w kokonie bezpieczeństwa, ciepła i dobra, bo tak naprawdę zrobimy mu krzywdę... Najlepsze, co może zrobić odpowiedzialny i mądry rodzic, to nauczyć dziecko jak radzić sobie z niekomfortowymi sytuacjami, jak kłótnia z przyjacielem, choroba, kiedy ktoś dokucza, ktoś nie słucha albo wtedy, kiedy nasze dziecko nie ma się z kim bawić.

Lektura "Co cię martwi?" to doskonała baza do tego typu dyskusji. W bardzo przejrzysty sposób rozkłada na czynniki pierwsze najczęstsze sytuacje, w których nasze pociechy mogą czuć się zestresowane i zagubione. Po pierwsze (i bardzo ważne dla rodzica) wyłuszcza to, co nasze dziecko może czuć. Po drugie, co w związku z tymi uczuciami może pomyśleć. W końcu udziela praktycznych wskazówek jak poradzić sobie w danej sytuacji.

Książkę czytaliśmy wraz z moim sześcioletnim synkiem i zapoznając się z treścią odpowiadaliśmy na pytania. Po każdym dziale podpytywałam jaką naukę i dobrą radę wyciągnął z tekstu. Zwróciłam uwagę, że skupiał się głownie na sposobach rozwiązania problemu (ja z kolei na tym, co dziecko może czuć i myśleć), co bardzo mnie ucieszyło.

Oto szalenie inspirująca i ważna dla mnie konwersacja, która uzmysławia mi nad czym muszę popracować, aby Synek czul się pewnie i komfortowo.

Co zrobisz:

  Gdy ktoś robi ci wymówki, krzyczy na ciebie?
  To poprawiam się.

  Gdy masz nowa nauczycielkę? (a ma, bo właśnie zaczęliśmy przygodę ze szkołą)
  Ja się tym nie stresuję, więc nie wiem.

  Gdy widzisz w telewizji coś strasznego?
  Wyłączam telewizor oczywiście. I pilot chowam pod kanapę.

  Gdy coś sprawia ci trudność?
  Jutro to zrobię. (jak nastolatek normalnie ;))

  Gdy pokłócisz się z przyjacielem?
  Na chwilę się rozstać a potem wrócić. To wtedy będzie lepiej, bo nie będziemy zdenerwowani bo zdenerwowanie przechodzi.

  Gdy ktoś ci dokucza?
  Trzeba odejść.

  Gdy rodzice się kłócą?
  Mówię: "rodzice, nie kłóćcie się. Bo natrafi was zły los jak nie przestaniecie się kłócić".

  Gdy boisz się rzeczy, które nie są groźne na przykład pająków w ciemności?
  Ja się tylko boję się leków które są niedobre. No i nie wiem co wtedy robię.

  Gdy ktoś ma coś, o czym marzysz?
  To najlepiej pójść i o tym zapomnieć, albo poprosić tego właściciela i na chwile dotknąć. Albo np.: jeśli rodzice to kupili i to dziecko tego nie chce, to można się zapytać czy to dziecko nam odda.

  Gdy nikt cie nie słucha?
  Trzeba powtórzyć pięćdziesiąt razy.

  Gdy nie masz się z kim bawić?
  O! Dzisiaj tak było, że wszyscy grali w głupią piłkę. A ja nie chciałem i podszedłem do Filipa, bo on też nie chciał grac i bawiliśmy się razem w coś innego nie dotknij słońca.

  Gdy zachorujesz?
  Biorę pluszaki i siadam przy komputerku, żeby obejrzeć swoja ulubiona bajkę.

Świetna jest ta książka. Napisana bardzo przystępnym językiem, w jasny sposób przedstawia wcale nie takie łatwe sytuacje, a barwne ilustracje ułatwiają odbiór i przesłanie. 
Na końcu książki znajduje się słownik uczuć oraz krótki poradnik dla dorosłych, który w kilku puntach zawiera rady jak rozmawiać z dzieckiem o ich zmartwieniach.

Najważniejsze jest to, aby dziecka i jego problemów nie bagatelizować, nie machać ręką "oj synku/córciu to nic takiego. Idź się pobawić". Bo o uczuciach trzeba rozmawiać, zwłaszcza o tych niewygodnych, trudniejszych, sprawiających, że nasze dzieci są smutne.

Lektura warta uwagi dla rodziców i pedagogów.

Zdjęcie autorskie Anna Sukiennik 

Komentarze

Popularne posty