Czara cieni. Frances Hardinge

Niesamowita historia o odwadze, determinacji, przyjaźni i uporze. Mroczna baśń, spowita mgłą politycznych zawirowań i walki o władzę oraz solidnie podsypana magią.

 TYTUŁ: Czara cieni
AUTOR: Frances Hardinge
TŁUMACZENIE: Anna Bereta-Jankowska
WYDAWNICTWO: Czarna Owca
GATUNEK: Literatura młodzieżowa/ Baśń
EGZEMPLARZ RECENZENCKI dzięki uprzejmości Wydawnictwa Czarna Owca

Zdjęcie autorskie Anna Sukiennik

Londyn. Rok pański 1641 ustępuje rokowi 1642, a napięcie między angielskim królem a parlamentem niepokojąco się zaostrza. Wojna domowa wisi w powietrzu. Spisek, podejrzliwość, wrogość i nieufność spowija londyńczyków.  Gdzieś miedzy tłumem rozsierdzonej gawiedzi i żołnierzami szykującymi się na ostateczne starcie dwunastoletnia Zgódka usiłuje stworzyć idealny plan ucieczki. Po śmierci matki Zgódka zostaje bowiem oddana pod opiekę rodziny ojca bogatej rodziny Fellmotte. Jej członkowie nie są zwykłymi lordami. W czeluściach dziwnych koligacji rodzinnych czai się chmara tajemnic i niebezpieczeństw. Zgódka podejmuje walkę o wolność musi chronić nie tylko swoje ciało, ale przede wszystkim swoją duszę. Oraz duszę kogoś, kto (teoretycznie) jest nieokiełznaną bestią a okaże się jedynym sprzymierzeńcem...

"Jeśli wszyscy sądzą, że jesteś ujarzmiony i wytresowany, to przy odrobinie szczęścia może nadejść chwila, w której będziesz mógł uderzyć". 

Niesamowita historia o odwadze, determinacji, przyjaźni i uporze. Mroczna baśń, spowita mgłą politycznych zawirowań i walki o władzę oraz solidnie podsypana magią. Główną bohaterką jest niezwykle waleczna i odważna Zgódka, dziewczynka o wielkim sercu i cierpliwości. Historia zaczyna się dość dramatycznie Zgódka zostaje poddana próbie hartu ducha. Jej matka Małgorzata zamyka dziewczynkę w kaplicy cmentarnej na całą noc. Dziewczynka nie zdaje sobie sprawy, że brutalne działania matki przygotują ją na najcięższą walkę, jaką przyjdzie jej stoczyć. Bój o własną duszę.

Autorka stworzyła baśń nietuzinkową, mroczą i oryginalną. Fenomenalny pomysł na fabułę, umiejętne stopniowanie napięcia oraz wiarygodna kreacja postaci sprawia, że "Czarę cieni" czyta się z wielką uwagą i pasją. Jedynym zastrzeżeniem, w mojej opinii, jest zbyt duża domieszka wojennych zawirowań i akcji toczącej się na polu lub w okolicy pola walki. Przepięknym pozostaje morał i przekaz jaki niesie ze sobą ta baśń  warto ponieść ryzyko aby ratować przyjaciela; nie każdy, kto wydaje się dziki i nieokiełznany jest naszym wrogiem; na świecie pełno jest ludzi, dla których jesteśmy jedynie skorupą... ale najważniejsze jest to, abyśmy nigdy nie przestali wierzyć w naszą wyjątkowość i siłę.

Bardzo trudno wyrazić opinię o tej niesamowitej powieści nie zdradzając o czym tak naprawdę jest... =) a warto przeczytać samemu, zachwycić się i zanurzyć w tej odurzającej, pobudzającej wyobraźnię historii.

Zdjęcie autorskie Anna Sukiennik


Zdjęcie autorskie Anna Sukiennik

Komentarze

Publikowanie komentarza

Popularne posty