Cyklon. Przemysław Semczuk

TYTUŁ: Cyklon
AUTOR: Przemysław Semczuk
WYDAWNICTWO: Świat Książki
GATUNEK: Dramat
EGZEMPLARZ RECENZENCKI dzięki uprzejmości Pana Przemysława i Wydawnictwa Świat Książki

Zdjęcie autorskie Anna Sukiennik 


Konsolacja. A może lepiej stypa? Tak, "stypa" brzmi tak surowo, okrutnie, bezlitośnie. Całkiem jak prawda, która ujrzy światło dzienne właśnie na obiedzie, tuż po pogrzebie Marii. Jej córki - Katarzyna i Małgorzata - są zdeterminowane aby usłyszeć od członków rodziny odpowiedź na bardzo ważne pytania. Nie wiedzą, że jedna tajemnica zahacza o kolejną, i kolejną, i następną. Ten łańcuch skrzętnie ukrywanych sekretów niespodziewanie doprowadzi ich aż na teren obozu koncentracyjnego...

"Najgorsze dopiero przed nami. Ta burza dopiero się zaczyna. Jest jak cyklon. Powoli nabiera rozpędu, aby wreszcie uderzyć z całą siłą. Zmieść wszystko, co spotyka na drodze. Zabić. To, co cię do tej pory przerażało, to, co odkryłeś, jest niczym w porównaniu z tym, co się jeszcze wydarzył". 


"Cyklon" to przerażająca historia o tym, że prawda nie zawsze wyzwala i przynosi ukojenie. A niektórych tajemnic lepiej nigdy nie poznać...

Przemysław Semczuk stworzył poruszającą historię opartą na prawdziwych wydarzeniach. Chociaż, jak pisze w posłowiu, nie ma możliwości zweryfikować autentyczności niektórych informacji. Jednak postać Eduarda Lubuscha i związany z nim wątek przewodni nie jest fikcją literacką. To opowieść o tym, że można zdać egzamin z człowieczeństwa, zachować empatię nawet w obliczu upadku moralności i podeptaniu ludzkiej godności. 

"Cyklon" to historia zapętlenia się spirali kłamstwa i kaleczeniu najbliższych. Na niespełna 290 stronach poznamy wiele dramatów, bólu, niezrozumiałych decyzji i cierpienia. Autor umiejętnie buduje napięcie, sukcesywnie odsłaniając kolejne karty tej skomplikowanej rozgrywki. I tak - po nitce, powolutku dochodzimy do kłębka, który będzie odpowiedzią na wszystkie pytania, ale niekoniecznie usprawiedliwieniem wszystkich poczynań.

Lektura skłania do przemyśleń i zweryfikowaniu stereotypowego spojrzenia na niektóre kwestie. Białe nie zawsze jest białe. Czarne nie zawsze jest czarne... i złe.


Komentarze

Popularne posty