Pocztówka. Anne Berest

TYTUŁ: Pocztówka

AUTOR: Anne Berest
TŁUMACZENIE: Dorota Malina
WYDAWNICTWO: W.A.B.
GATUNEK: Literatura piękna
Materiał reklamowy przy współpracy z Wydawnictwem W.A.B
 
Zdjęcie autorskie Anna Sukiennik 



"Pocztówka" to po trosze powieść detektywistyczna i saga rodzinna, ale nade wszystko to próba odnalezienia własnego "ja" zagubionego w odmętach bolesnej, przerażającej przeszłości. 

Powieść początkowo snuje się niespiesznie wokół zwyczajnych, codziennych spraw i trosk rodziny Rabinowiczów. Od wyemigrowania z Rosji, tułania się po rożnych zakątkach Europy, aż do osiedlenia się w Paryżu. Nieszczęśliwa miłość, trudny wiecznej tułaczki i poszukiwania swojego miejsca na ziemi. Jednak z każdą kolejną stroną atmosfera się zagęszcza, a czytelnik już wie, że te drobne szykany, odmienne traktowanie obywateli żydowskiego pochodzenia i kolejne odmowy w przyznaniu obywatelstwa francuskiego, to tak naprawdę początek dramatu. Dramatu drugiej wojny światowej, obozów koncentracyjnych i eksterminacji Żydów.

"Chciałaby się dowiedzieć, jak go [brata] znaleźć. Jedna z więźniarek chwyta Naomie za ramię, ciągnie do wejścia i pokazuje palcem na komin, z którego unosi się gesty dym pełen szarych drobinek, lepki i czarny". 

Anne Berest stara się odnaleźć nadawcę tajemniczej pocztówki podpisanej imionami jej przodków, którzy zginęli w nazistowskim obozie koncentracyjnym Auschwitz, a tym samym odkryć prawdę o własnej tożsamości. Ephraim, Emma, Noemie, Jacues. Zrozumienie i pamięć o bliskich, próba ponownego wyrysowania ich na gałęziach genealogicznego drzewa to najpiękniejsze i najważniejsze, co mogą uczynić potomkowie osób zamęczonych i zamordowanych w czasie drugiej wojny światowej. Tak też czyni Anne Berest, która stworzyła przejmującą, bardzo bolesną, osobistą, a tym samym niesamowicie poruszająca powieść. Napisana nieco surowym, pięknym językiem uwypukla fundamentalna kwestię: nie wolno godzić się na podziały. 

"Pocztówka" poruszy szczególnie te osoby, które odnajdują się w powieściach historycznych z wątkiem wojennym i obozowym oraz sagach rodzinnych.

 

Komentarze

Popularne posty