Susza. Jane Harper

TYTUŁ: Susza
AUTOR: Jane Harper
WYDAWNICTWO: Czarna Owca
GATUNEK: Thriller
Zdjęcie autorskie Anna Sukiennik
"[...] świetna żona, dwójka dzieci, niezłe gospodarstwo, szacunek wśród miejscowej społeczności. Czemu ktoś taki miałby pewnego dnia tak po prostu zniszczyć swoją rodzinę? To nie ma sensu".

Pewnie, że nie ma sensu, ale Luke Hadler w czwartkowe, gorące, duszne popołudnie bierze strzelbę i z zimną krwią oddaje zabójczy strzał do żony, do kilkuletniego syna, a na końcu popełnia samobójstwo. Mieszkańcy australijskiego miasteczka upatrują źródła tych tragicznych czynów popełnionych przez Luka w wypaleniu emocjonalnym i załamaniu nerwowym podsycanym zbyt długo otrzymującą się w okolicach suszą. Suszą, która nie tylko niszczy plony, ale potęguje niezadowolenie, rozdrażnienie i gniew mieszkańców.

Tu najgorszy jest brak wody. To on doprowadza to miasteczko do szaleństwa.

Jednak rodzice Luka nie do końca wierzą, że ich syn byłby w stanie dopuścić się tak makabrycznej zbrodni. Proszą o pomoc przyjaciela Luka z młodości – Arona Falka – obecnego agenta federalnego w Melbourne. Falk wraz z miejscowym przedstawicielem władz rozpoczyna nieoficjalne śledztwo, ale w jego podświadomości jak zadra tkwią wydarzenia sprzed lat, przez które został zmuszony opuścić rodzinne strony – nigdy nie wyjaśnione okoliczności utonięcia jego przyjaciółki Ellie Deacon.
Czy Flak niesłusznie wyolbrzymia znaczenie szczegółów tylko po to, aby pasowały do wizji jego wersji tragicznych wydarzeń i czy przebłyski z przeszłości skutecznie przysłaniają jasny obraz sprawy i fakty? Falk niezależnie od siebie łączy niewyjaśnione okoliczności rzekomego samobójstwa Elie, z jatką jaką rozegrała się na farmie Hadlerów. Czy te dwa wydarzenia maja wspólny mianownik?

Susza to rewelacyjny thriller, dopracowany w najmniejszym szczególe. Doskonały styl, plastyczny język, dzięki którym niemal czujemy trzeszczące między zębami ziarenka piasku z wysuszonych dróg australijskiej miejscowości Kiewarry, "stojące powietrze" i żar lejący się z nieba. Mało superlatyw? Proszę, oto kolejne: wyraziści bohaterowie, zaskakujące zwroty akcji, skrupulatnie przeprowadzona wiwisekcja emocjonalna poszczególnych osób, każda z pojawiających się postaci  drugoplanowych jest potencjalnym podejrzanym. Czytelnik, mimo uważnego czytania, gromadzenia pozornie nieistotnych informacji i niewyraźnych śladów pozostawianych przez Autorkę nie jest w stanie wytypować winnego, zarówno w sprawie tajemniczego samobójstwa Ellie jak i sprawie Hadlerow Niespiesznie płynąca akcja poprzetykana flashbackami – wspomnieniami z młodości głównego bohatera nadaje Suszy specyficznego i wyrazistego klimatu.
Harper – to nazwisko trzeba zapamiętać, bo tak wybitny debiut musi zaowocować spektakularna karierą literacką.
Zdjęcie autorskie Anna Sukiennik

Komentarze

Popularne posty