Kalendarz adwentowy. Barbara Garczyńska

Takiej książki dla dzieci, która imituje zarówno wyglądem jak i formą "czekoladkowy kalendarz adwentowy" jeszcze nie widziałam =) "Kalendarz adwentowy" autorstwa Barbary Garczyńskiej jest pełen słodkich, ale sycących kąsków, które karmią dziecięcą fantazję i inicjują ważne dyskusje z rodzicami. Idealna propozycja dla rodziców, którzy w subtelny i delikatny sposób chcą zaznajomić swoje maluchy z sensem przeżywania pamiątki narodzin Jezusa.

  TYTUŁ: Kalendarz adwentowy
AUTOR: Barbara Garczyńska
ILUSTRACJE: Ewelina Jaślan-Klisik
WYDAWNICTWO: Promic
GATUNEK: Literatura dziecięca
EGZEMPLARZ RECENZENCKI dzięki uprzejmości Wydawnictwa Promic

Zdjęcie autorskie Anna Sukiennik 


Mama Kasia, tata Kamil wraz z dziećmi Małgosią i Pawełkiem odkryją przed czytelnikami prawdziwą istotę Świąt Bożego Narodzenia oraz sens adwentowego oczekiwania na jedno z najważniejszych wydarzeń dla katolickiej rodziny. Na "Kalendarz adwentowy" składają się dwadzieścia cztery opowiadania, po jednym na każdy dzień adwentowego wyczekiwania. Małgosia i Pawełek z typową dziecięcą ciekawością i szczerością zasypią rodziców pytaniami, spostrzeżeniami i wątpliwościami dotyczącymi tego pięknego czasu poprzedzającego pamiątkę narodzi Jezusa.

Ta bajka jest bardzo ważna. Nie tylko ze względu na wymiar edukacyjny Kasia i Kamil w przystępny i bardzo jasny sposób tłumaczą dzieciom symbolikę i istotę Świąt Bożego Narodzenia. "Kalendarz adwentowy" niesie ze sobą piękny przekaz, gdyż na nowo otwiera nam dorosłym piękno tego wyjątkowego czasu. W natłoku obowiązków i blichtru przygotowań świątecznych zapominamy. Zapominamy jak piękne, jak ciepłe i prawdziwie radosne są to święta. Zalani plastikowym syfem, marketingowymi chwytami służącymi li tylko do podniesienia słupków sprzedażowych gubimy sens świąt. Najgorsze jest to, że mamy świadomość komercjalizacji tego pięknego czasu, a nadal ulegamy podszeptom "kup więcej"... A przecież tak jak Małgosia możemy stworzyć łańcuch na choinkę, tak jak Pawełek zbudować stajenkę, nawet z klocków LEGO, wzorem Kasi upiec pierniki, ozdobić je i cieszyć się wspólnie spędzonym z dziećmi czasem. Rodzina Nutów daje nam czytelnikom gotowe rozwiązanie na piękne i głębokie przeżycie Pamiątki Narodzenia Jezusa Chrystusa. Papierowy lampion, roraty, sprzątanie nie tylko mieszkania ale i odkurzenie z kurzu i zanieczyszczeń naszego serca... To jest tak banalnie proste =) wystarczy tylko chcieć =)

Na końcu każdego opowiadania autorka umieściła zestaw pytań. Sprawdzają nie tylko uważne śledzenie przez nasze dzieci tekstu, ale inicjują dyskusję, zmuszają do dyskusji i zastanowienia się nad poruszanym zagadnieniem.

Piękna szata graficzna nadaje "Kalendarzowi adwentowemu" atrakcyjności, bo ilustracje Pani Eweliny są takie ciepłe... takie dobre i "domowe". Idealnie komponują się z treścią i subtelnym acz wyrazistym przekazem jakie niosą opowiadania. Duży format książki no i ten brokat zdobiący okienka na okładce <3 =)

Wiecie co? Trzymam kciuki za tę bajkę. Bo ma wielki potencjał, bo może sprawić, że zwolnimy, może nawet wrzucimy na luz i zastanowimy się nas sensem świętowania. 

Będę czytać mojemu Synkowi każdego dnia adwentu. Bo warto <3

Zdjęcie autorskie Anna Sukiennik

Zdjęcie autorskie Anna Sukiennik

Zdjęcie autorskie Anna Sukiennik

Zdjęcie autorskie Anna Sukiennik

Komentarze

Popularne posty