Chłopcy z ulicy Pawła. Ferenc Molnár

TYTUŁ: Chłopcy z ulicy Pawła

AUTOR: Ferenc Molnár
TŁUMACZENIE: Miłosz Waligórski
WYDAWNICTWO: Marginesy 
GATUNEK: Literatura młodzieżowa
MATERIAŁ REKLAMOWY przy współpracy 
z Wydawnictwem Marginesy 

Zdjęcie autorskie Anna Sukiennik 


 
"Chłopcy z ulicy Pawła" (w starszym tłumaczeniu: "Chłopcy z Placu Broni") to zdecydowanie ta lektura, którą warto przeczytać raz jeszcze bodąc dorosłym. Zagłębić się w niuanse słowne już z perspektywy świadomego, dorosłego człowieka, który potrafi odnaleźć analogie między dziecięcą zabawą a walką na śmierć i życie. 

 
"Tak samo czują się żołnierze na prawdziwej wojnie. Dopóki nie ujrzą wroga, drżą na widok najmniejszego krzaczka, a gdy tylko pierwszy pocisk śmignie im nad uchem, wstępuje w nich odurzająca brawura, dzięki której mogą zapomnieć, że idą na śmierć". 
 
Tuż przy ulicy Pawła znajduje się Plac, który stał się miejscem zabaw miejscowych chłopaków. Tam graja w kulki, tam wprowadzają w życie zasady Związku Zbieraczy Kitu, dokonują korekty wpisów do Wielkiej Księgi. Tam też chłopcy uczą się podstaw funkcjonowania w społeczeństwie, wzajemnego szacunku, sposobów na rozwiązywanie konfliktów. I właśnie tam, na tym skrawku niezagospodarowanej przestrzeni po raz pierwszy poczują co znaczy walczyć o wspólne dobro. Bo Plac stanie się obiektem pożądania "wrogiej" bandy chłopaków z sąsiedztwa. Czerwone Koszule pod wodzą Feria Acza dokonują zuchwałego rabunku flagi Związku Zbieraczy Kitu. Chłopcy nie cofną się przed niczym, aby bronic "ich ziemi". A więc wojna!

Niesamowita historia o przyjaźni, poświeceniu, kodeksie moralnym. Przenosimy się w świat dziecięcego kodeksu wartości, który w zadziwiająco jaskrawy sposób rezonuje w realiach dorosłych. Bo nie sposób nie odnaleźć tak wielu analogii właśnie do rzeczywistości i funkcjonowania nas - dorosłych. Obserwujemy różnorodność charakterów, która uwypukla się zwłaszcza w sytuacjach kryzysowych. Podziały klasowe (szeregowy Nemeczek  na ostatnim szczeblu w hierarchii Związku), walkę o atrakcyjne trofeum (tutaj akurat przestrzeń do zabawy). Poznajemy czym jest bohaterstwo i tchórzostwo, czym jest zdrada i największe poświęcenie dla sprawy. Poznamy zwycięzców i przegranych...
Absolutnie nie dziwi fakt, że ta historia od lat znajduje się w kanonie lektur szkolnych. Bo powinna. Bo niesie ze sobą ogrom mądrości i piękny przekaz.

"Nie kłócić się! Obu was wyrzucę jak zaraz się nie pogodzicie! Zwycięstwo jest możliwe tylko przy pełnej współpracy i zaufaniu. No, łapa na zgodę, już!".
 
 


 

Komentarze

Popularne posty