Dziewczyna o mocnym głosie. Abi Daré
TYTUŁ: Dziewczyna o mocnym głosie
AUTOR: Abi Daré
TŁUMACZENIE: Grzegorz Komerski
WYDAWNICTWO: MUZA
GATUNEK: Literatura piękna
Materiał reklamowy przy współpracy
z Wydawnictwem MUZA
Zdjęcie autorskie Anna Sukiennik |
Nigeria. Mała wioska Ikati. 14-letnia Adunni zostaje wydana, a raczej przehandlowana na żonę dla prawie 60-letniego mężczyzny. Ma zostać trzecią żoną taksówkarza Morufu i urodzić mu syna. Ma rodzić, sprzątać, gotować i dziękować bogom za tak łaskawy los... Ale Adunni ma marzenie, zaszczepione i pielęgnowane przez jej niedawno zmarłą matkę - Adunni chce iść do szkoły. Bo nauka to potęga, moc i siła sprawcza lepszej przyszłości. Pomimo tragicznych okoliczności, w jakich przyszło jej dorastać Adunni nigdy nie straci wiary w to, że osiągnie swój cel.
"Ale ja nie chcę teraz rodzić. Jak taka dziewczyna jak ja może rodzic dziecki? Po co wypełniać świat smutnymi dzieciakami, co nie maja szansy na szkołę? Po co robić ze świata smutne, milczące miejsce, gdzie żadne dziecki nie maja głosu?"
Wstrząsająca, poruszająca lektura, która, z uwagi na specyficzną narrację, zaskakuje już od pierwszych słów. Narratorka - Adunni wypowiada się nie do końca poprawnie pod względem stylistycznym i gramatycznym. Uważam, że ten zabieg był fenomenalnym posunięciem, aby uwypuklić przekaz, nadać tej historii głębi i mocy. Czternastoletnia dziewczynka, która walczy tak jak umie, aby przetrwać kolejny koszmarny dzień, kolejną koszmarną noc spędzoną na brudnym, śmierdzącym materacu u boku równie brudnego i śmierdzącego "męża". Nie traci przy tym nie tylko wiary, ale także spontanicznej, zaraźliwej radości. Wszak to jeszcze dziecko, przedwcześnie wrzucone w kierat dorosłości, ale dziecko - z marzeniami, pragnieniami i smutkami. Silna, konsekwentna i odważna Adunni to jedna z najlepiej wykreowanych głównych bohaterek powieści, którą kocha się całym czytelniczym sercem.
"Nie wiem, dlaczego nazywa zagranicznych ludzi białymi i czarnymi. Kolory są dla kredek, ołówków i innych rzeczy".
Ta powieść jest ważna nie tylko w kontekście walki o prawa kobiet, ale jest naprawdę, nomen omen, mocnym głosem w kwestii edukacji i jej fundamentalnej roli w kształtowaniu społeczeństwa. Jesteśmy świadkami zawirowań i zmian w szkolnictwie. Od dzieci i młodzieży wymaga się coraz mniej, kosztem papierologii i zbędnych przepychanek na wyższych szczeblach. Cierpią na tym dzieci, rodzice, pedagodzy a w konsekwencji obniża się poziom inteligencji społeczeństwa. A niewykształconym społeczeństwem łatwo manipulować...
"Dziewczyna o mocnym głosie" jest pięknym przykładem na to, że swobodny dostęp do edukacji to ogromny przywilej, tak bardzo niedoceniany we współczesnym świecie.
"Mama mówiła, że wykształcenie da mi głos. A ja chcę mieć głos. Nie tylko taki zwykły głos, chcę mieć głośny, mocny głos".
Komentarze
Prześlij komentarz