Parzyziółko. Dorota Wojciechowska-Danek
TYTUŁ: Parzyziółko
AUTOR: Dorota Wojciechowska-Danek
ILUSTRACJE: Dorota Wojciechowska-Danek
WYDAWNICTWO: TADAM
GATUNEK: Literatura dziecięca/ Zielnik dla najmłodszych
EGZEMPLARZ RECENZENCKI dzięki uprzejmości Wydawnictwa TADAM
![]() |
Zdjęcie autorskie Anna Sukiennik |
A wiecie jakie zioło było niegdyś określane jako eliksir miłości a teraz najczęściej spotkać je można w rosole? Co kilka tysiecy lat temu żuli Chińczycy, aby chronić zęby przed bólem? Jakie zioło działa jak lek na chorobę lokomocyjną? Zapach jakiego zioła odstrasza komary a które łagodzi swędzenie po ukoszeniu tego paskudztwa;)? Gdzie można spotkać lebiodkę? =)
Na wszystkie te pytania i na wiele, wiele innych znajdziecie odpowiedź w książce Pana Profesora Parzyziółko ;) Ten przemiły wąsacz-brodacz otworzy przed nami fascynujący, pachnący świat ziół, przypraw i... ciekawostek =)
Publikacja Parzyziółko to przepięknie ilustrowany zielnik dla najmłodszych. Każde z omawianych ziół jest scharakteryzowane w sposób zabawny i lekki – tak aby zainteresować i rozśmieszyć najmłodszych czytelników. To działa! Mniszek, czosnek i bazylia doprowadziły moje dziecko do głośnego śmiechu. Prócz typowego przeglądu tajemniczego świata ziół poznanym także ich zastosowanie w świecie oraz kilka cudownych przepisów, które angażują nasze dziecko w pieczenie, formowanie i tworzenie. Najbardziej ucieszyła mnie ostatnia część tej publikacji: czyli jak samemu wyhodować zioła. Niesamowicie trafny pomysł, który ma szansę zasiać, nomen omen, w naszym dziecku miłość do ogrodnictwa i zielarstwa. Dziecko wkłada trud w przygotowanie do wysiewu (kupno doniczki, ziemi, keramzytu), uczy się jak zasiać nasionko i przede wszystkim pielęgnuje – dba, otacza troską coś, czego początkowo nie widać, a co stopniowo wyłania się z ziemi. Doskonały pomysł przekazany przez autorkę w sposób przystępny i przede wszystkim zachęcający do działania i tworzenia własnego, własnoręcznie zasianego zielnika.
Już sam format Parzyziółka przywodzi na myśl leksykon, słownik – ma formę prostokątnej książki, z ilustracjami po lewej stronie, z legendą – oznaczeniami gdzie daną roślinę można spotkać i jej nazwą łacińską. Nasze dziecko ma możliwość powolnego wdrażania się w meandry botaniki, stawiania pierwszych kroków w przyswajaniu wiedzy i umiejętności korzystania z zielnika – wyszukiwania roślin, przyglądania się ilustracjom i znajdywaniu cech charakterystycznych danej rośliny, aby moc zidentyfikować ja na łące (mniszek, rumianek, pokrzywa) lub w kuchni (cynamon, wawrzyn). Tak jak wspomniałam – podrozdział "ziołowy ogródek", w którym poznajemy jak dbać o roślinę, to prawdziwa lekcja obowiązkowości i zaangażowania. Lekcja, która daje widoczny plon.
Przepięknie wydana, przepięknie ilustrowana, napisana lekkim, zabawnym językiem. Niesamowicie wciągająca. Nie tylko dzieci.
Ciekawa książka. Z chęcią polecę ją mojej kuzynce.
OdpowiedzUsuńSerdecznie pozdrawiam.
www.nacpana-ksiazkami.blogspot.com
to bardzo dobry pomysł=) pozdrawiam serdecznie =) PS Świetna nazwa bloga =)
Usuń