Co się dzieje w mojej głowie? Jak zacząć z dzieckiem rozmowę o zdrowej głowie? Molly Potter
TYTUŁ: Co się dzieje w mojej głowie? Jak zacząć z dzieckiem rozmowę o zdrowej głowie?
AUTOR: Molly Potter
TŁUMACZENIE: Wojciech Górnaś
ILUSTRACJE: Sarah Jennings
WYDAWNICTWO: TADAM
GATUNEK: Literatura dziecięca. Poradnik
EGZEMPLARZ RECENZENCKI dzięki uprzejmości Wydawnictwa TADAM
![]() |
Zdjęcie autorskie Anna Sukiennik |
Jak się czujesz? =) Czy możesz w kilku zdaniach opisać w jakim stanie emocjonalnym akurat się znajdujesz? Niby łatwe pytanie, ale gdyby pogmerać w naszym wnętrzu intensywniej okazuje się, że pytanie "Jak się czujesz i co czujesz?" nie jest takie proste jak się początkowo wydawało...
Nawet nam – dorosłym – bardzo trudno jednoznacznie określić dlaczego
jesteśmy smutni, co czujemy i jak wyartykułować emocje, ubrać w słowa
uczucia? A co dopiero dzieci...
Głowa naszych pociech to prawdziwa dżungla emocji, myśli i nie do końca rozumianych doznań. To, co niezrozumiałe powinno być wyjaśnione, dlatego tak ważna jest rozmowa z dorosłymi o tym co kłębi się w czeluściach naszej dziecięcej, jak to mawia mój Synek, mózgownicy.
Jeśli nie potrafimy złożyć skomplikowanej konstrukcji z klocków Lego to sięgamy po instrukcję. Nie ma sensu stresować się, denerwować i kopać ze złością klocki, skoro instrukcja obsługi pomoże nam uporać się z problemem. Taką swoistą instrukcją obsługi dziecięcej głowy jest ta książka. Niepozorna, napisana prostym – zrozumiałym – ale nie infantylnym językiem, pozwala zrozumieć. Nie podaje rozwiązania, ale pozwala je znaleźć. Kaidy człowiek jest inny, dlatego nie dla każdego krzyczenie w poduszkę czy śmiałe pytanie do osoby dorosłej będzie stanowiło rozwiązanie problemu. Nie – "Co się dzieje w mojej głowie?" to nie jest typowy instruktaż jak postępować w danej sytuacji. Książka podsuwa MOŻLIWE ROZWIĄZANIA a nie KONKRETNY TYP postępowania.
Ta publikacja idealnie wpasuje się nie tylko w gust dzieci ale i dorosłych. Pozwala zrozumieć skomplikowany tok dziecięcego rozumowania i ich pokrętną logikę. Uzmysławia nam przede wszystkim, że nasze dziecko to odrębną jednostką, którą nie możemy sterować, ale którą możemy ewentualnie ukierunkować. Rozmowa o emocjach jest fundamentem budowania światopoglądu naszego dziecka.
Niezmiernie ważnym zagadnieniem poruszanym w "Co się dzieje w mojej głowie?" jest samoakceptacja oraz sposoby zrozumienia swojej odrębności i autonomii. Dziecko musi czuć się dobrze samo ze sobą, niezależnie od tego czy jest ekstrawertykiem czy introwertykiem. Nie każdy zostanie matematykiem, sportowcem czy baletnicą. Dlatego tak ważne jest nie tylko rozwijanie pasji naszej pociechy, ale wspieranie go, niezależnie od tego jakie ambicje i plany względem dziecka sobie wymarzyliśmy my – rodzice.
Lektura "Co się dzieje w mojej głowie?" mnie zaskoczyła. Byłam
pewna, że będzie to lekka, zabawna historyjka o galimatiasie w głowach
naszych pociech. Dostałam rozwinięcie bardzo istotnych kwestii mających
wpływ na rozwój naszych dzieci. Publikacja wzbogacona o ciekawe ilustracje oraz komiksowe dymki, w których postaci wyrażają swój stan emocjonalny. Niemal na każdej stronie znajdziemy fragment oznaczony "To ważne:", który jest swego rodzaju podsumowaniem omawianego zagadnienia.
Bardzo się cieszę, że takie książki pojawiają się na rynku czytelniczym, bo dziecko w bardzo prosty sposób może poznać mechanizm "rodzenia się emocji" i sposoby na radzenie sobie ze stresem.
Świetna publikacja 👍 polecam 👍
Bardzo się cieszę, że takie książki pojawiają się na rynku czytelniczym, bo dziecko w bardzo prosty sposób może poznać mechanizm "rodzenia się emocji" i sposoby na radzenie sobie ze stresem.
Świetna publikacja 👍 polecam 👍
![]() |
Zdjęcie autorskie Anna Sukiennik |
![]() |
Zdjęcie autorskie Anna Sukiennik |
![]() |
Zdjęcie autorskie Anna Sukiennik |
Komentarze
Prześlij komentarz