Życie w chłopskiej chacie. Kamil Janicki

 TYTUŁ: Życie w chłopskiej chacie

AUTOR: Kamil Janicki
WYDAWNICTWO: Wydawnictwo Poznańskie
GATUNEK: Historia
Materiał reklamowy przy współpracy 
z Wydawnictwem Poznańskim

Zdjęcie autorskie Anna Sukiennik 


 
Wsi spokojna, wsi wesoła? To nie ta bajka. Kamil Janicki w bardzo konkretny sposób rozwiewa magiczną otoczkę, która przysłania realny obraz polskiej wsi. I robi to w nad wyraz intrygujący i fascynujący sposób! To naprawdę nie lada sztuka napisać ciekawą powieść historyczną o budowaniu chałupy, urządzaniu jej wnętrza i chłopskich zwyczajach i zabobonach. 

Zasadniczą kwestią jest rozprawianie się z mitem pielęgnowanym w ówczesnych czasach, że chłopska zagroda to drewniany płot, ogródek pełen ziół i kwiatów przed bielonym domkiem, schodki kamienne prowadzące do solidnych drewnianych drzwi po otwarciu których naszym oczom ukazują się "cuda na kiju". Mała sień z zawieszonymi na ścianach sprzętami o różnym przeznaczeniu (najczęściej nie kupione, ale tworzone przez chłopów z resztek materiałów), piękna izba, albo dwie, z wielkim piecem, drewnianą podłogą i ścianami ozdobionymi obrazami Matki Bożej i regionalnymi ozdobami (w moim regionie - łowickimi wycinankami). Tak właśnie wygląda "skansenowy mit", który wypacza prawdziwy obraz chłopskiej rzeczywistości. Zwłaszcza z czasów pańszczyzny. 

Kamil Janicki dosłownie od podstaw burzy tę sielankową wizję. Powieść zaczyna od analizy budowy samej chaty, począwszy od wyboru miejsca na budowę oraz drewna na ściany, poprzez zadaszenie, rozkład pomieszczeń, na życiu w rytmie wyznaczonym przez słońce kończąc. 

Od ogólnego zarysu, po niuanse, które do tej pory przyjmowaliśmy za oczywistość. 

Niezmiennie zadziwia fakt, że tak bogobojni chłopi swoje życie w znacznym stopniu opierali o zabobony i gusła, co utrudniało, a niekiedy wręcz uniemożliwiało normalne życie.

Autor w bardzo przystępny i ciekawy sposób kreśli rzeczywisty obraz chłopskiej doli - pełnej niewygody, ciasnoty, duchoty i brudu. Powieść jest bogato ilustrowana, a autor wielokrotnie odwołuje się do cytatów etnografów, badaczy i znawców polskiej wsi. 

W moim odczuciu "Życie w chłopskiej chacie" to arcyciekawe i rzetelne kompendium wiedzy w temacie... życia w chłopskiej chacie i zagrodzie:). Bardzo polecam! 


Komentarze

Popularne posty